İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yumurta Üretimi Yaparak Para Kazanmak

Yumurta Üretimi Yaparak Para Kazanmak
Yumurta Üretimi Yaparak Para Kazanmak

Öncelikle organik yumurta ile natürel yumurtanın arasındaki ayrımın altını çizeyim. Zira çoğu şahıs bu iki kavramın aynı anlama geldiğini düşünmekte ve dolayısıyla da yanılmaktadır. Şöyle ki organik yumurta yapımı yapmak için bir sürü şartı sağlamanız ve alakalı kuruluşların tanımladığı idaremeliklere göre imal yapmanız gerekmektedir. Peki, bunlar nelerdir? Safha safha anlatalım.

Organik yumurta işine girmek istiyorsanız, bu işin tüm inceliklerini bilmek uyacağınız ilk kaide olmalıdır. Misalin; çiftliğinizi kurmadan evvel sertifikasyon operasyonlarına başlamış olmanız gerekmektedir. Zira çiftliğinizin organik yumurta yapımı koşullarına uygun olarak kurulması gerekiyor. Daha sonra yeniden şartlara uygun olarak yumurtalık civciv alımı yapılıyor. Bunlar organik sertifikası taşıyan yemler ile besleniyor. Bu süreçler, alakalı kuruluşlar tarafından kesintisiz teftişe tabi yakalanıyor.

Teftişlerin haberli veya habersiz olarak yapıldığını da söyleyeyim. Tıpkı bir baskın gibi! İşte organik yumurta yapımı ana hatlarıyla bu biçimde anlatılabilir. Öteki taraftan, ürettiğiniz bu yumurtaları tanımladığınız işletmelere satabilir ya da kendi olanaklarınızla pazarlayabilirsiniz. Ancak çoğu şahıs öğrenilen işletmeler aracılığıyla yumurtalarından hasılat sağlamaktadır. Organik yumurta işinde dikkat edilmesi gereken bir öteki şey de imallerinizi satacağınız işletmenin emin olmasıdır. Başka Bir Deyişle ürettiğiniz yumurtaların elinizde kalmaması için işletmeyle geçerli bir uyuşma yapmış olmalısınız. Neticede Türkiye’nin hemen her bölgesi organik tavukçuluk yapmak için uygun. Bu işten para kazanıp kazanmamak tamamen sizin elinizde.

Salma Tavukçuluk Natürel Yumurta Yapımı Yaparak Para Kazanmak

Salma tavukçuluğu kolay olarak köy yumurtası yapımı olarak belirleyebiliriz. Başka Bir Deyişle tavukların arazide serbestçe gezerek, tıpkı daha öncekinden olduğu gibi börtü haşereyle beslenmesi gibi. Zati bu usule serbest tavukçuluk ismi de verilmektedir. Başka Bir Deyişle burada, organik yumurta işinde olduğu gibi bir sertifika almanız gerekmiyor. Natürel yumurta üretmek için uygun bir çiftlik kurmalı ve ayrıca tavuk adedinize göre tanımlanacak büyüklükte araziye sahip olmalısınız. Mesela, kaç tane yumurta tavuğu yetiştirecekseniz o rakama uygun tünekler, folluklar, suluklar, yemlikler gibi donanımlara sahip olmalısınız.

Arazinin çok rüzgarlı ve meyilli olmaması da dikkat faktörüz gereken mevzuların başında gelmektedir. Ayrıca bulunduğun bölgenin abuhava şartları da salma tavukçuluğa uygun olmalıdır. Başka Bir Deyişle tavuklar, 4 ay dışarıda dolaşabilecek bir bölgede bakılmalılar. Kümesin bir taraftan ışık ve güneş alması da değinilmesi gereken noktalardan biridir. Arazinin bakteri barındırmaması ve kümes pakliği de tavukların hastalık kapmaması için kritik ehemmiyet taşımaktadır. Ayrıca seçeceğiniz tavuk ırkına da ayrıntılı bir analizin ardından karar vermelisiniz. Misalin; salma tavukçulukta en çok seçim edilen tavuk ırklarından kimileri Lohman Brown ve Ataks olarak gösterilmektedir. Sonuçta bu işi yapanlar, salma tavukçuluktan iyi hasılat elde ediyorlar diyebilirim.

Kimler Yumurta Yapımı Yaparak Para Kazanabilir?

Yeterli araştırma yaptıktan sonra bu iş kafanıza yattıysa, siz de yumurta yapımı yapabilirsiniz. Şayet fazla tehlike almak istemiyorsanız da ilk etapta az rakamda yumurta tavuğu alır ve ufak bir kümeste imal yaparsınız. Zati bu zaman zarfında işten elde ettiğiniz hasılatı görecek ve büyük olasılıkla kümesinizi geliştirmek isteyeceksiniz. Öteki taraftan, tavukların yumurta verme safhasına kadar geçen zaman içerisinde cepten gıdanız için işten bırakma ihtimaliniz de var. Ancak yeterli sabrı ve emeği gösterebilirseniz, yumurta yapımından karlı çıkanlar arasına katılmış olursunuz.

Emekliler, yeni teşebbüsçüler, ek kazanç elde etmek isteyenler bu işi yapmayı düşünebilir. Ancak yumurta imalinin öyle dışarıdan göründüğü gibi basit olmadığını öğrenmelisiniz. Başka Bir Deyişle 3 tavuk alsam, 3’ü de yumurtlasa, her birini 50 kuruştan satsam, giderleri de çıkınca işte benim hasılatım diyemeyeceksiniz. Bu iş bahçenizde birkaç tavuk bakmaya benzemez. Tavukların hastalık kapma olasılığı, satın aldığınız ırkların faydalı olmaması gibi bir hayli etken hesap edilmelidir. Başka Bir Deyişle bu işi yapacak bireylerin, işin tüm ayrıntılarını bilmeleri ve sabırla çalışmaları gerekmektedir. İşin içine anapara girdiği için, kaybetme ihtimalini en aza indirmelisiniz. Tüm bu kalitelere sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, size şimdiden bol hasılatlar dilerim.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir