İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Okul Kantini Açarak Gelir Elde Etmek

Okul Kantini Açarak Gelir Elde Etmek
Okul Kantini Açarak Gelir Elde Etmek

Evet, son senelerin popüler iş alanlarından bir tanesi de mektep kantini şirketçiliği. Biliyorsunuz, ülkemizde 70 bin ortamında eğitim müesseseyi var. Bu eğitim müesseselerinde öğrenim gören milyonlarca talebenin yanı gizeme binlerce de hoca bulunmakta. Hal böyle olunca da mektep kantini şirketçiliği yeni teşebbüsçülerin gözüne çok daha cazip görünmeye başladı. Neticede mektep kantini şirketçiliği hasılatlı bir sektör olarak, minik sermeyeli teşebbüsçülerin iştahını kabartıyor. Kuyruğa girmiş talebeler, birbiri arkasına gelen siparişler, kapış kapış satılan tostlar, sandviçler… Tüm bunlar düşünüldüğünde, mektep kantini açma fikrine kapılmamak elde değil zati!

Düşünsenize, teneffüs zili çaldığında çocuk ya da genç alıcılarınız koşar adımlarla size geliyor. Bir yandan hocalardan sipariş yağıyor. Anne babasından harçlığını alan, karnını doyurmak ya da bir şeyler atıştırmak için aralara sıvışmaya çalışıyor. Tıpkı minik bir izdiham gibi! Şaka bir yana, mektep kantinlerinin ne kadar yoğun çalıştığını hepimiz öğreniyoruz. Zira talebeler, hocalar, hizmetliler için mektep kantini; seçeneği olmayan bir uğrak noktasıdır. Nitekim önünde sonunda kantinden alışveriş yaparsınız. Bu ister devlet mektebi, ister özel mektep, ister dershane olsun fark etmez.

Tabii, mektep kantini açmak öyle dışarıdan bakıldığında basit bir iş gibi görünüyor olabilir. Ancak bu işte de her şeyde olduğu gibi dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Başka Bir Deyişle öyle “ben mektep kantini açıyorum” deyip, direk para kazanmaya başlamıyorsunuz. Bu iş için gereken evrakları temin etmeli, çalıştıracak personel bulmalı, mektep kantini ihalelerini araştırmalı ve daha bir hayli mevzu üzerinde çalışmalısınız. Gelin, mektep kantini açmak için neler yapmalısınız bunlar üzerine konuşalım.

Mektep Kantini Açarak Para Kazanmak için Hangi Usuller İzlenir?

Şayet bu işi yapmaya karar verdiyseniz, kiralık kantinleri araştırmalı veya kantin ihalelerine katılmalısınız. Kiralık kantin dedim, ama burada çoğu mektep kantininin ihale yoluyla alındığını söyleyebilirim. O surattan kantin ihalelerinin nasıl alınabileceği hakkında konuşacağız. Mesela ihaleye katılırken elinizde bazı evrakların bulunması gerekmektedir. Bunlar; kantin şirketçiliği ustalık dokümanı, kantin iş yeri açma dokümanı, kalfalık dokümanı ve iş yeri açma dokümanıdır. Bunlardan bir tanesine sahip olmanız vaziyetinde, açılan ihalaye katılabiliyorsunuz.

Yeri gelmişken bu söylediğim evraklar arasında bir hiyerarşi olduğunu belirteyim. Mesela sizin kalfalık dokümanınız bulunuyor, bir değişiğinin ise ustalık dokümanı var. Bu gidişatta ustalık dokümanı olan birey ihaleyi alacaktır. Başka Bir Deyişle talihinizi yükseltmek için alakalı kuruluşlara müracaat etmeli ve kantin ustalık dokümanınızı almalısınız. Ustalık dokümanını almak için değişik yollar bulunmaktadır. Misalin; daha evvel bir kantinde çalıştıysanız ve bunu kanıtlayabilirseniz, ustalık dokümanınızı almanız basitleşecektir. Ya da aşçılık, fırıncılık gibi alanlarda kalfalık, ustalık evraklarınız varsa; denklik yoluyla ustalık dokümanı almayı sınayabilirsiniz. Kantin ustalık dokümanı almanın bir öteki yolu ise alakalı önlisans ya da lisans kısımlarının birinden mezun olmaktır. Eğer bu dediğim yollar size uygun değilse, mesleksel eğitim merkezlerine müracaat etebilir ve gereken dokümanlarınızı alabilirsiniz.

Bu evrakların yanı gizeme kantin ihalesine girebilmek için başka bir kantin işletmiyor olmanız, T.C yurttaşı olmanız, sabıka kaydınızın pak olması ve firma, dernek ya da vakıf olarak müracaat etmemeniz gerekmektedir. Ayrıca ihale maliyetinizi tanımlarken, anlamlı bir maliyet seçmeniz faydanıza olacaktır. Bunun için de tecrübeli kantincilerin fikirlerinden yararlanabilirsiniz. Neticede zorunlu her şeyi sağlayıp, ihaleyi aldığınızı düşünelim. Zaferli bir şirketçi olabilmek için dikkat faktörüz gereken kaideler şunlardır:

Bunların en başında yiyecek sıhhati ve hijyen kaideleri gelmektedir. Zira suratlarca, belki binlerce talebeye servis yapacaksınız. Bu surattan gereken tüm temkinleri almalı, hijyen kaidelerine dikkat etmeli, emin toptancılarla çalışmalı, ambalajlanmış yiyeceklerinizin son kullanma tarihlerini devamlı hakimiyet etmelisiniz. İlaveten, çocuk ya da gençlerle devamlı bağlantı halinde olacağınızdan güler suratlı ve cana yakın olmalısınız. Tabii bu güler suratın, çocuklara veresiye satış yapmak anlamına gelmediğini andırdırayım. Her talebeye veresiye satış yaparsanız, kısa müddet içerisinde ipin ucunu kaçırırsınız. Hocalar ve mektep çalışanlarına yapacağınız satışları da anında defterinize anekdot etmeyi kendinize adet edinmelisiniz. Tüm bu kriterler ışığında hareket ederseniz, iyi bir kantin şirketçisi olur ve bu işten hoş paralar kazanabilirsiniz.

Kimler Mektep Kantini Açarak Para Kazanabilir?

Minik anaparayla iş yapmak isteyenler, teşebbüsçüler, işinden hoşnut olmayanlar, kendi işinin işvereni olmak isteyenler… Gerçeğine bakarsanız mektep kantini işletmek isteyen herkes bu işten hasılat elde edebilir. Zira mektep kantini şirketçiliği, kısa vakitte hasılat sağlayan iş kollarından biridir. Tabii, disiplinli çalışır ve usluca hareket ederseniz! Zira her işte olduğu gibi mektep kantini firmacılığında da bir tasarı hazırlamalı ve her zaman bu tasarıya sadık kalmalısınız. Çalışanlarınızı seçerken dikkatli davranmalı ve pratik olan bireyleri işe almalısınız. Hatta ilk etapta yakın etrafınızdan birileriyle çalışmanızı öneririm. Siz dükkanında olmadığınız zaman, güvenebileceğiniz birini yerinize vazgeçebilmelisiniz. Satışları muntazam yapacak, kayıtları yakalayacak, siz olmadığınız zamanlarda da özveriyle çalışacak bir personel; mektep kantini firmacılığında olmazsa olmaz kaidelerden biridir.

Mektep Kantini Açarak Ne Kadar Para Kazanılır?

Öncelikle bu işin yüksek hasılatlı işler arasında olduğunu söyleyeyim. Tabii, bir mektep kantini açmak için belli bir anaparaya sahip olmanız gerektiğini öğreniyorsunuz. Ancak bir kantin için net şu kadar sermeyeniz olması gerekiyor diyemem. Vasati bir maliyet verecek olursak, 10 bin ila 25 bin liraya lüzumunuz olacak diyebilirim. Tabii bu dediğim sayılar, devlet mektepleri için geçerli. Şayet özel bir mektep kantini almak istiyorsanız, maliyetiniz de otomatik olarak çoğalacaktır. Zira özel mekteplerdeki kantinler devlet mekteplerine göre daha fazla hasılat elde etmektedir.

Kavrayacağınız bu işten elde edeceğiniz hasılat için de bir sayı vermek doğru olmaz. Mesela; kantinini çalıştırdığınız mektebin talebe rakamı, hangi kentte bulunduğunuz gibi etkenler hasılatınıza natürel olarak tesir edecektir. Neticede, mektep kantini açmak son zamanların en gözde işlerinden biridir. Şayet bu işe girmeye karar verdiyseniz, size bol hasılatlar dilemekten başka diyecek bir şeyim kalmadı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir