İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kuryelik Yaparak Para Kazanmak

Kuryelik Yaparak Para Kazanmak
Kuryelik Yaparak Para Kazanmak

Kuryelik yaparak para kazanmak delince akla ilk gelenler şunlar oluyor. Fast-food firmaları ya da lokantalar için kuryelik yapmak. Ecza ambarları ve kargo işletmeleri için kuryelik yapmak, bir şirkete bağlı olarak kuryelik yapmak veya profesyonel bir kurye şirketinde çalışmak. Evet, ilk olarak ülkemizde yaygın olarak yapılan fast-food firmaları için kuryelik yapmaktan bahsedelim. Genellikle talebeler ve gençler tarafından seçim edilen bu iş, siparişin en kısa müddet içinde belirtilen adrese teslim edilmesi olarak belirlenebilir. Minik kentlerde bu işi yapmanın büyük kentlere göre daha basit ve avantajlı olduğunu da hipotez edebilirsiniz. Ancak bu işte dikkat etkeniz gereken müessesesel işletmeler için kuryelik yapmak olmalıdır. Zira bağımsız şirketler genellikle kuryelerin ücretlerini gününde ödemez, sigortasını bütün yatırmaz, başka bir deyişle işin hakkını vermezler. Ancak yiyecek sektöründe ad yapmış işletmeler, özellikle de yabancı fast food zincirlerinin çalışma koşulları ötekilerine göre çok daha iyidir. Şirket tarafından temin edilen uygun kıyafetleri giyer, şirketin motosikletini kullanır ve yaptığınız işin karşılığını alırsınız. Şayet bu işi yapmayı düşünüyorsanız, çalışacağınız şirketin emin olmasına itina göstermelisiniz.

Fast food firmaları için kuryelik yapmayı düşünmüyorsanız, ecza ambarları veya kargo işletmelerini düşünebilirsiniz. Hasılatının yiyecek sektörüne göre çok daha iyi olduğu ilaç ya da kargo kuryeliği, bu işten para kazanmak isteyenler için gerçekten uygun şartlar sunmaktadır. Ama tabii çalışacağınız şirkete göre bu gidişatın değişebileceğini de hipotez edebilirsiniz. Profesyonel kurye firmaları ise işteki tecrübenize göre çok daha yüksek fiyatlar taahhüt etmektedir. Zira burada bedelli dokümanlar, eşyalar gibi kolileri taşıyor ve zamanla yarışarak teslimatı süresinde yapmaya çalışıyorsunuz. Tabii, değişik işlerde de öyle; ancak profesyonel kurye firmaları dolaysız olarak bu işi yaptıkları için, alıcıların memnuniyetini aşırısıyla önem vermektedir. Bu sebeple de kuryeler prim gibi etkenlerle teşvik ediliyor ve natürel olarak da hasılatları yükseliyor. Kimileri de bu işi fertsel olarak yapıyorlar. Ama bunun için kuryelik mevzusunda tecrübe kazanmanız ve belli alıcılar edinmeniz gerekiyor. Neticede; kuryelikten çok az para kazandığını söyleyen de var, gayet iyi para kazandığını söyleyen de. O surattan bu işi yapmadan evvel çalışma usulünüzü doğru bir biçimde tanımladığınızdan emin olmalısınız.

Kimler Kuryelik Yaparak Para Kazanabilir?

Kimler, sualine verilecek yanıt öncelikle buradaki cinsiyetçi yaklaşımın altını çizmek olmalıdır. Başka Bir Deyişle bu sualin yanıtı erkeklerdir. Tabii kuryelik yapan bayan yok demiyorum. Ama bu alandan ekmek yiyenlerin genellikle erkekler olduğunu söyleyebiliriz. Gelelim, kuryelik yapmak için gereken değişik kalitelere. Öncelikle; yaya kurye mi, motorlu kurye mi, yoksa vasıtalı kurye mi olacağınıza yanıt vermelisiniz. Mesela; motorlu kurye olmak için, motosiklet ehliyetine sahip olmanız gerekiyor.

Ayrıca bulunduğunuz bölgeyi iyi derecede öğrenmeli, seri vasıta kullanabilmeli, hava şartlarına karşı her zaman tedbirli davranmalı, mesullüklerinizin farkında olmalı, yaz kış vasıta kullanabilmelisiniz. Bu iş; bazılarına göre motosikletin üstüne sıçrayıp kafana göre dolaşmak, canın istediğinde mola vermek olarak belirlense de bu işi ciddi olarak yapmak istiyorsanız kuryeliğin hiç de böyle olmadığını öğrenmelisiniz. Neticede teslimatları hem zamanında yapmalı hem de ne kendi canınızı ne de başkalarınınkini tehlikeye atmamalısınız. O surattan bu işe uygun olup olmadığınızı gerçekten dikkatlice düşünmelisiniz.

Kuryelik Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?

Bu işten ne kadar para kazanacağınız da izleyeceğiniz usullere göre değişiklik gösterecektir. Başka Bir Deyişle bir kurye ayda 1500 lira kazanırken, bir öbürü ayda 3000 lira kazanabilir. Ya da bu işi yarı zamanlı olarak yapan ve teslim ettiği belge başına para kazanan bireyin ne kadar para kazanacağı da belge rakamına bağlı olarak değişkenlik gösterecektir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir