İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Krediye İhtiyacım Var Ama Puanım Düşük

Krediye İhtiyacım Var Ama Puanım Düşük! Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim?

İhtiyaç, araç veya konut için kredi almak istiyorsanız puanınız iyi olmalı. Kredi puanınız düşükse notu yükseltmek için dikkat etmeniz bazı kurallar var.

Kredi notu artık sadece bankalarda değil, hayatın her alanında lazım olmaya başladı. Bulunduğunuz yerlerde elden taksitle satış yapanlar yerler dikkatinizi çekmiştir. Bu kadar riskli bir işi nasıl yapıyorlar diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, çünkü onlar sizin kredi puanınızı, ödeme alışkanlıklarınızı görebiliyorlar.

Kredi not aralığı 1-1900 arasındadır. En yüksek riskli kişiler 1 puandır ki kredi çıkması imkansız sayılır. 1900 en güvenilir nottur. Puanınız 1200 ve altındaysa bankalar size kredi vermek için farklı şartlar öne sürebilir, 1200’de biraz daha esnetirler, maaşınız ve borç durumunuza göre kredi verebilirler.

Kredi Notumu Yükseltmek için Neler Yapmam Gerekiyor?

Kredi puanın düşük olması genelde kredi kartı kullanmamak, varsa borçlarını düzenli ödememek veya daha önce kredi çekmemekten kaynaklanır. Notu yükseltmek biraz zaman alabilir.

Öncelikle kredi kartınız yoksa bir tane temin edin, borçlarınızın tamamını gününden önce ödeyin. Bu süreç düzenli şekilde devam ettikçe kredi notunuz da doğru orantılı şekilde yükselir.

İkinci bir yol ise düşük miktarlı bir kredi çekin, örneğin 2000 TL. Taksitleri gününden önce ödeyin ve birkaç ay sonra krediyi erken kapatın. Bu durumda sistemdeki puan daha hızlı yükselme sağlayacaktır.

Üçüncü yol fatura ödemekten geçer. Eski usulde fatura ödüyorsanız bu alışkanlığınızı değiştirin. Elektrik, telefon, su ve doğalgaz faturalarınızı bankanız üzerinden düzenli ve gününde ödeyin. Unutmamalısınız ki ödeme alışkanlıkları kredi notunu yükselten en önemli etkenlerden biridir.

Kredi Puanımı Hangi Durumlar Düşürmüş Olabilir?

Kredi puanınızın düşmemesi içinse sürekli başvuru talebinde bulunmayın. Onlarca bankaya gidip kredi kartı istiyorum, kredi istiyorum… Derseniz aldığınız her ret cevabında kredi puanınız düşer.

Daha önceden kullandığınız kredileri ödemediğinizde takibe düşebilirsiniz. Bu durum notun sert düşmesine neden olur. Mevcut borçlarınızı ödeyip takip sürecini olumlu tamamladıktan sonra düzenli ödemeler ile kredi puanınızın tekrar yükselmesini sağlayabilirsiniz.

Şunu unutmayın ki takibe alınmış krediler 60 ay boyunca peşinizi bırakmaz ve sistemde görünür. Sonrasında Findeks notuna herhangi bir olumsuz etkisi bulunmayacaktır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir