İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İhtiyaç Kredisi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

İhtiyaç Kredisi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Bankadan ihtiyaç kredisi çekmek istiyorsanız öncelikle gerçekten ihtiyacınız olmalı. Cebimde nakit dursun, ne olur ne olmaz mantığı ile ihtiyaç kredisi çekilmez.

Kredi başvurusu artık çok kolay hale geldi. Cepten, internetten birkaç dakika içerisinde başvurup sonucunu size iletiyorlar. Krediniz hazır! Mesajı sizi heyecanlandırıp mutlu edebilir ama bazı hususlara dikkat etmeniz gerekiyor.

Birinci püf noktamız gelir gider dengesini sağlamaktır. 2800 TL maaş ile çalışıyorsanız, ek bir geliriniz de yoksa kirada oturuyorsanız, paranızın yarısı tutarında kredi çekmek mantıklı değildir. Yapılan araştırmalara göre maaşın çeyreği tutarında aylık ödemeye sahip krediler sizi fazla zorlamayacaktır. Tabii, konut kredisi için oran yeterli gelmeyebilir ama siz yine de %40 oranını aşmamaya çalışın.

İhtiyaç Kredisinde Faiz Oranlarına Nasıl Dikkat Etmeliyim?

Bankalar ihtiyaç kredisi verirken %1.51, %1.75 gibi oranlar verirler. Bu oranlara bakarak hangi bankanın kredisi daha uygun bir cevap bulamazsınız. Faiz oranından ziyade masraflar çıktıktan sonra sizin hesabınıza ne kadar nakit geçeceği ve sizin toplam ne kadar ödeyeceğinizdir. Faiz farklılıklarını böyle karşılaştırmak en sağlıklı modeldir.

Maaşınızın olduğu banka ile ihtiyaç kredisi şartlarını görüşmek size avantaj sağlayabilir. Uzun süredir müşterisi olduğunuzdan ve ödemeleri otomatik alabileceklerinden dolayı size daha düşük faizli nakit verme imkânları olabilir. Tabii, yine de farklı bankalardan da bilgi almakta yarar var.

Bankalar kredi verirken birçok varyasyonu göz önünde bulundurur. Maaşınızın olması kesinlikle kredi alabileceğiniz anlamına gelmiyor. Kredi puanınız, risk durumunuz, geçmiş ödemelerinizin düzenliliği, kredi kartlarınızdaki mevcut limit ve borç durumu, evli misiniz, bekâr mısınız, çocuğunuz var mı, mezuniyet durumunuz, ikamet ettiğiniz yer, sahip olduğunuz taşıt, konut, arazi gibi değişkenler; ihtiyaç, konut ve taşıt kredisi alırken bankaların dikkat ettiği durumlardır.

Yorumlarınızı Aşşağıya Bırakabilir Yada Soru Sorabilirsiniz

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir