İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ev Alıp Satarak Para Kazanmak

Ev Alıp Satarak Para Kazanmak
Ev Alıp Satarak Para Kazanmak

Bu işe başlamadan evvel konut alım satımına hangi gözle baktığınızı tanımlamanız gerekli. Demek istediğim, bu işten ne kadar para kazanmayı düşünüyorsunuz? Konut alım satımını bir ek kazanç usulü olarak mı kullanacaksınız? Yoksa bu işi yeni ekmek kapınız olarak mı görüyorsunuz? Öbür bir deyişle emlakçılık mı yapacaksınız, yoksa acemi olarak alım satım işiyle mi uğraşacaksınız? Zira evvel bu sualleri yanıtlandırmanız gerekiyor. Daha sonradan atacağınız adımlar, hangi usulü izleyeceğinize bağlı olarak değişecektir. İşte bu sebeple, altta her iki usul hakkında da öğrenmeniz gereken ehemmiyetli ayrıntıları bileceksiniz. İsterseniz, sözü dolandırmadan dolaysız olarak mevzuya girelim.

Konut Alım Satım İşi ile Para Kazanmak

Bu alanda izleyebileceğiniz usullerden bir tanesi de fertsel olarak alım satım işi yapmaktır. Başka Bir Deyişle konut alıp satmak için illa ki emlakçı olmanız gerekmiyor. Natürel, bu iş öyle önüne gelen herkesin yapabileceği bir iş de değil. Konut alıp satarak para kazanmak için bu alanda bilgi sahibi olmalı, piyasadan haberdar olmalı ve öbür şartlara uymalısınız. Misalin, kenarda bir konut alacak kadar anaparanız var ve paranızı konut alıp satarak değerlendirmek istiyorsunuz. Olamaz mı, elbette olabilir. Ancak konut alıp satma işinde en minicik bir fikriniz yoksa ve yalnızca çevrenizden dinlediğiniz “bu işte çok para var” stilinde tümcelere katlanarak bu işi yapmaya karar verdiyseniz, kenarda olan paranızı sarih bir biçimde tehlikeye etmiş olursunuz. Dolayısıyla konut alıp satma işinde ne kadar bilgi sahibi olduğunuza karar vermeli ve bu işi bir kereliğine mi, yoksa aralıksız olarak mı yapacağınızı düşünmelisiniz.

Şayet konut alım satım işini aralıksız olarak yapacaksanız, bu işten nasıl daha çok para kazanabileceğiniz hakkında bir tasarı hazırlamalısınız. Zira bir konutun ne zaman satılacağını bilemezsiniz. Bazen satıştan para kazanmak için aylarca beklemeniz gerekebilir. Dolayısıyla iş tasarınızı hazırlamalı, konutu satamamanız gidişatında karşılaşabileceğiniz problemleri evvelden hesaplamalısınız. Bununla beraber; kenarda değerlendirmek üzere bir anaparası olanlar için konut alıp satma işi usluca olabilir. Ancak bu işin borçla ya da krediyle yapılması pek manalı olmayacaktır. Zira bu sefer satış maliyetine ödeyeceğiniz faiz oranlarını da ilave etmeniz gerekecek ve belki de cebinize ekstradan hiç para kalmayacaktır. İşte bu sebeplerden dolayı, satmak üzere bir konut almadan evvel anaparanızı hangi kaynaklardan tedarik edeceğinizi tanımlamalı ve tedarikçiye geri ödenecek ölçünün sizin maliyetinizi ne kadar karşılayacağını öğrenmelisiniz. Anapara etkeninden sonra gelelim dikkat edilmesi gereken öbür unsurlara.

Bu alanda nasıl iş yapacağınızı hiç düşündünüz mü? Mesela kimileri yalnızca daha önceki konutları satın alır ve bunları yenileyerek yüksek maliyetlere satar. Kimileri icra yoluyla satılan konutların takipçisi olur ve bu biçimde kar eder. Kimileri de aralıksız araştırma içerisinde olarak ölü maliyetine satılan evlerin peşine düşer. Siz ne biçimde çalışacağınızı tanımladınız mı? Misalin, daha önceki konutları ucuza alarak bunları yenileyebilir ve apayrı konutlar yaratarak yüksek hasılatlar elde edebilirsiniz. Ama bunun için de işin ehli olmanız gerekli. Şöyle ki 60.000 liraya daha önceki bir konut aldınız. Bunu yenilemek içinse toplamda 40.000 lira tükettiniz. Aldısı verdisi ile beraber konut size 110.000 liraya geldi. Bu konutun piyasasının en az 120.000 lira olması gerekli ki para kazanabilin. Yoksa yalnızca emek ve zaman tüketmiş olursunuz.

Öte yandan yenileme, tamirat gibi işlerde kendinize güveniyorsanız; bu alanda çok daha yüksek ölçülerde kar edebilirsiniz. Başka Bir Deyişle bir konutu tek başınıza ya da bu işten kavrayan birkaç dostunuzla tadilata sokabilir, aldığınız maliyetten çok daha yüksek ölçülere satabilirsiniz. Neticede, bu işin esasında ticaret vardır. Alım satım arasındaki farka ne kadar uslu yatırım yaparsanız, o kadar çok kazanırsınız.

Kimler Konut Alıp Satarak Para Kazanabilir?

Bu işi kimlerin yapabileceğini yukarıyadakilerden kavramış olmanız gerekli. Ama ben yeniden de kısaca özetleyeyim. Konut alım satımını ya emlakçı şahsiyetiyle yaparsınız ya da bu alanda olan bilgi birikiminiz sayesinde fertsel olarak konut alıp satarsınız. Ama her iki alanda da uyulması gereken kaideler belirlidir. Emlak piyasasına ne kadar egemen olduğunuz, bu işlerden ne kadar kavradığınız, konut alım satım işinde zaferinizi tanımlayacak olan etkenlerdir. Bu işi yapabilmek için lüzumlu anapara, emek, zaman ve bilgi unsurlarını da gözden kaçırmamanız gerekmektedir.

Tüm bunlar konut alım satımı yapacakların sahip olması gereken şeylerdir. Şayet siz de ayrıntılı araştırmalarınızı yaptıktan sonra bu işin üstesinden gelebileceğini düşünüyorsanız, konut alım sayım işinden para kazananlardan biri olabilirsiniz. Ama unutmayın ki bu iş öyle para kazanma tutkusuyla deneyimsiz şahıslar tarafından yapılabilecek bir iş değildir. Konut alıp satarak yüksek ölçüde para kazanan çok rakamda şahıs olduğu gibi, bu işten para kaybeden ve negatif neticelerle karşılaşan şahıs rakamı da görmezden gelinemeyecek kadar çoktur.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir