İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Elime Nakit Geçti Kredi Borcunu Erken Kapatmak Mantıklı mı?

Elime Nakit Geçti Kredi Borcunu Erken Kapatmak Mantıklı mı?

Bir dönem ihtiyaçtan dolayı kredi çektiniz, bir müddet sonra miras ya da başka bir yolla elinize nakit geçti. Kredi borcunun tamamını erken kapatmak mantıklı mı? Sorusu kafanıza takıldı. Bunan karar vermek için aslında birçok farklı kriter mevcut.

Kredinizin Vadesi Ne Durumda?

Kredi borcunu erken kapamadan önce kredi ödemelerinizin kaç ay kaldığı önem taşıyor. Bankalar bu gibi durumlarla karşılaşacaklarını bildikleri ve kendi çıkarlarını korumak için çekilen kredilerin ilk dönemlerinde faizli kısma ağırlık verirler.

36 ay ihtiyaç kredisi çektiyseniz ilk 12 ayın büyük bir bölümü faizdir. Örneğin: 1000 TL ödemenizin 700 TL’si faiz 300 TL’si anapara olabilir. Kredinin sonlarına doğru bu durum tersine döner. 700 anapara 300 TL faiz olur. Kredinizin vadesine az bir süre kaldıysa zaten bankaya faiz ödemişsiniz demektir, diğer kısım için erken kapama mantıklı olmayacaktır.

Kredi Sürecinde Faiz Oranları Değişti mi?

Ülkemizde faiz oranları sürekli değişiyor. Konut kredilerini  %0.99’dan kullanırken bir süre sonra %1.50’ye kullanmak zorunda kalıyoruz. Tabii, bu değişkenler bazen lehimize işliyor. Özellikle konut kredisi için yüksek faizli ve uzun vadeli bir kredi aldıysak, sonrasında faizler ciddi oranda düştüyse erken kapamadan önce kredi yapılandırmayı düşünmek mantıklıdır.

Eğer faizler düşükse ve elinizdeki erken kapama tutarı yeni bir konut almaya yetecekse bu ihtimali değerlendirebilirsiniz. Yeni konutu kiraya vererek diğer evinizin faiz veya kredi masraflarını karşılayabilirsiniz.

Kredi Erken Kapatma Masrafı Ne Kadar?

Krediyi erken kapatmanın da masrafı mı olur? Diye kendinize sormakta haklısınız. Bankaya borcumu erken ödüyorum, daha ne! Diyebilirsiniz. Lakin, ülkemizin büyük bir bölüm sabit fiyatlı kredi kullanmaktadır. %0.99’dan kullandığınız kredi ertesi yıllarda %1.50’ye yükselir. Banka size 3 veya 10 senelik sabit faizli kredi verince mevcut yükselişlerdeki zararını kurtarmak için %2 oranında komisyon keser. Örneği: 100.000 TL ödeme ile kredi kapatacaksanız banka sizden 2000 TL talep eder. İhtiyaç ve taşıt kredisinde böyle bir komisyon söz konusu değildir.

Elimdeki Tutarı Yatırımla mı Değerlendirsem?

Erken kapama tutarını farklı yatırımlar ile değerlendirmek de mümkün ama bunun riskli bir durum olabileceğini göz önünde bulundurun.

Tabii, faizler yükseldiyse vadeliye risksiz bir şekilde para yatırabilirsiniz. Borsa gibi yatırım araçlarının herhangi bir garantisi yoktur, paranız boşa gidebilir. Uzmanlığınız olmayan konularda risk almamanız gerekiyor.

Ticaret yapıyorsanız nakit ile daha uygun fiyata ürünler depolayabilir ve mevcut zamlardan etkilenmeyerek daha çok kar edebilirsiniz.

Nakit Para Cebimde Mi Dursa?

Dünyanın bin bir türlü hali var. Nakit para her zaman lazım olabilir. Mevcut işinizde sıkıntılar çıkarsa geçiminizi sağlamakta bile zorlanabilirsiniz. Bu yüzden, 3-6 aylık genel giderlerinizi karşılayacak nakit parayı acil durumlar için saklayabilirsiniz. Bu durum sadece erken kapama dönemleri için değil, bütün hayatınız için geçerli bir kural olsun.

Para mı Huzur mu?

Kredi bazı kişiler için hayatın bir parçasıdır, onunla yaşamaya alışmıştır. Ama kimisi de borçla yaşayamaz, yani huzurlu uyuyamaz. Kafaya yastığı koyduğunuzda 1 saat kredi borcu düşünüyorsanız erken kapama yaparak para mı huzur mu? Sorusuna huzur cevabını verebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir