İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Butik Açma Maliyeti – Gerekli Sermaye ve Gelirleri

Butik Açma Maliyeti
Butik Açma Maliyeti

Butik değişen çağda her bireyin alış veriş yapmayı tercih ettiği ufak esnaf görevini görmektedir. Butik yahut bir işletim kurulu açmak için alttaki adımları takip edebilir, kendi iş kariyerinizi yaratabilirsiniz.

Butik Açmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Butik açmak, açılan butikte lüzumlu özeni göstermek, tanınırlığınızı çoğaltmak epey mühim olgulardır. Ancak butik açmadan evvela yapılması gereken adımları dahi göz ardı etmemek gereklidir.

1-Satış Türü Belirlemek
Butik açmanız için lüzumlu olan asli ayrıntı, bir iş planlaması yapmanız olacaktır. Satmak dilediğiniz mahsul türü, kumaş türü yahut hangi yaş aralığına seslenme edeceksiniz tipinde olan bütün detayları belirlemeniz gereklidir. Kaç tane çalışan kriterine sahip olabileceğinizi, mağazanızı açtığınız taktirde iç yerleşimini nasıl düzenleyeceğinizi belirlemeniz gereklidir. En mühim ayrıntı şayet butiğinizi nerede açacağınıza net bir karar vermelisiniz.

2-Butik Açmak İçin Gerekli Belgeleri Hazırlamak
Butiğinizi resmileştirmek namına Vergi dairesine, Bağkur’a, Ticaret odasına, İş yeri açılış ruhsatı namına Belediyeye, Esnaf Ve Sanatkarlar Odasına gitmeli ve lüzumlu belgelerin tamamını temin etmelisiniz. Gerekli resmi evrakların onaylanmasının derhal sonrasında, butiğinizin %50’si hazır konuma ulaşmış olacaktır.

3-Sigorta Satın Almak
Lisanslı olmak ön şartı ile bir sigortacıdan sigorta satın alım işleminizi gerçekleştirmelisiniz. İş yeri açmak için esas lüzumlu olan bu sigorta ile beraber sizler de butiğinizi tamamıyla kanuni bir duruma getirebilir, kendi işinizin patronu olma mevkisine ulaşabilirsiniz.

4-İş Yerinizi Kiralayın
İş yerinin mahal ve canlı olması sizlerin tamamıyla lehine olacaktır. Bu halde iş yeri kiralamalarında temelde, insanları nasıl iş yerinize çekebileceğinizi yahut iş konumunu nasıl alımlı duruma getirebileceğinizi esas alarak oluşturmalısınız. Kiralama işleminde depozit ödeyeceğinizi öneme almalı, gelir masraf düzeninizi orantılı olarak ayarlamalısınız.

5-Butik Açmak İçin Toptancılardan mahsul almak
Butiğinize lüzumlu olan raf, kasa ve müşterilerinizin dinlenebileceği koltuk yahut şık sandalyeler alabilir, iş yerinize farklı bir hava katabilirsiniz. Butik açarken temelde size lazım olabilecek eşyalar vitrin mankenleri ilkin olmak suretiyle, kıyafetlerin satışa sunulabilmesi namına stantlar, elbet gelir masraf düzenlemelerinizi doğru ve süratli şekilde yapabilmeniz için satım yazılımı satın almanız gerekiyor. Satış yazılımı ile beraber iadeleri de inceleyebilir, her çeşitli fatura bilgilerini takip edebilirsiniz.

Butik için, belirleyeceğiniz satım ürünlerinin kumaşını satın almalı, anlaştığınız toptancılardan dahi mahsul temini yapabilirsiniz. Ürünlerinizi müşterilerinizin alaka odağı durumuna gelebilmesi için şık raflarda sergileyebilir, butiğinize farklı dekorlar satın alarak dahi farklı bir bakış açısı kazandırarak, dikkat alımlı bir pazarlama tekniği elde edebilirsiniz.

6-Butiğinizin Reklamını Yapmak
Butiğinizi alımlı duruma getirmek ve her bireyin dikkatini çekebilmek namına reklamları kullanabilir, müşteri kitlenizi kat be kat arttırabilirsiniz. El broşürlerine firmanızın adının yazılığı olduğu, insanları etkileyecek renkler ile beraber tanıtabilir, butikte bulunan ürünlerin resimlerini broşürlere bastırarak insanların dikkatini çekmeyi başarabilirsiniz.

Gelişen internet çağında isterseniz de, instagram, facebook gibi sosyal medyalardan meşhur tanıtım verebilecek sayfalarla anlaşabilir, hemen milyonlarca bireyin butiğinizi tanımasına dahi yardımcı olabilirsiniz. Butiğiniz sosyal medya vasıtasıyla hızlıca milyonlarca ademoğlu yönünden görülecek ve sanki bir alaka odağı durumuna gelecektir.

7-Kazanç Elde Etmek- Kar Hesaplamak
Butiğinize lüzumlu yatırımları yaptığınızda total olarak belge ve iş yeri içerisine aldığınız nesne, ürünlerle beraber aşağı yukarı olarak 20-30 bin TL arası bir maliyetiniz olacaktır. Ancak maliyetinizi kazanca dönüştürebilir, kat be kat çoğunu tanıtımlar ve nitelikli ürünleriniz vasıtasıyla kazanabilirsiniz. İyi bir mahal ve reklama sahip bir butik ayda aşağı yukarı olarak 5-30 bin TL arasında kar elde etmektedir. Sizler de lüzumlu yatırımları yaptıktan derhal sonra ufak bir dükkanla asgari 5-10 bin TL kar elde edebilirsiniz.

Butik Açma Maliyeti

Butik Açma maliyeti yukarda bütün adımları yerine getirdiğinizde dükkanın büyüklüğüne, tanıtımın kıymeti ile satılmak üzere alınan ürünlerin çokluğuna, çalışan sayısına göre epey değişkendir. Bu sebeple tam anlamıyla tutar şudur diyemeyiz. Yukarıda belirttiğimiz gibi 20-30 Bin TL maliyeti olabileceği gibi 100,000 TL maliyeti de olabilir

Butik Açmak İçin Sermaye

Sermaye bireyin birikimi hakkında olabileceği gibi, KOSGEP desteği yahut bankaların iş yerleri için meydana getirdiği elverişli kredi seçenekleri ile kendinize bir butik sermayesi oluşturmanız mümkündür.

Butik Açmak İçin Ne Kadar Sermaye Gerekli

Butik açmak için lüzumlu anapara büyüklüğe ve gereksinime göre 20,000-100,000 TL arasında değişebilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir