İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

AVM’lerde Stand Açma Maliyeti ve Gelirleri

AVM’lerde stand açmak istiyorsanız yöneleceğiniz alanlardan bir tanesi çay ve kahve standları. Öğreniyorsunuz, ülkemizde en çok harcanan meşrubatların başında çay ve kahve geliyor. Ülkemiz insanının sabah, öğlen, akşam, gece ayrımı yapmadan beğenerek harcadığı bu meşrubatlar; alışveriş merkezlerinin hem çalışanları hem de alıcıları için bırakılmaz bir unsur. Ayrıca bu iş için gereken anaparanın öteki usullere göre daha az oluşu da ehemmiyetli bir etken. Neticede çay ve kahve için satın almanız gereken mahsuller muhakkaktır. Ayrıca bu meşrubatlardan elde edilen hasılatın kar marjının ne kadar yüksek olduğunu da hepimiz öğreniyoruz. Alışveriş merkezlerinde en ucuz çayın 2-3 lira olduğunu düşünürseniz, bu işten ne kadar kazanç elde edeceğinizi az çok hipotez edebilirsiniz.

Natürel bayilik usulünü mü, adınızı mı kullanacağınız hem anaparanızı hem de hasılatınızı etkileyecek etmenler olacaktır. Sonuçta, alışveriş merkezlerinde en çok alıcı sürükleyen standlardan birinin çay ve kahve satışı yapanlar olduğunu hepimiz öğreniyoruz. Başka Bir Deyişle bu alana yönelirseniz, netlikle doğru bir tercih yapmış olursunuz. Natürel evvelinde ayrıntılı bir araştırma ve tahlil yaptığınız takdirde!

Alışveriş merkezlerinde alıcıların, özellikle de bayan alıcıların akınına uğrayan yerlerin başında kozmetik ve parfüm standları geliyor. Yanından geçip giderken mis gibi parfüm kokularıyla alıcıları kendilerine sürükleyen kozmetik ve parfüm standları, doğru stratejiler uygulandığı zaman yüksek ölçülerde para kazandırıyor. Neticede bu sektörün ne kadar çok kazandırdığını hepimiz öğreniyoruz. Kozmetik ve parfüm standı açmanın maliyeti, bir dükkan açmaktan daha ucuza mülk olduğu için pek çok teşebbüsçü bu alana yöneliyor.

AVM'lerde Stand Açma
AVM’lerde Stand Açma

Alışveriş merkezinde alıcıların ve çalışanların akınına uğrayan standlardan biri de tatlı üzerine hizmet verenler. Neticede şöyle yorucu bir alışverişten sonra ya da yoğun bir mesainin ardından neşe verecek lezzetli bir tatlıya kim hayır diyebilir ki? Başka Bir Deyişle ulus olarak tatlılara ne kadar düşkün olduğumuz aşikar bir reel! Baklava, künefe, sütlü tatlılar, çörekler… Öte yandan, tatlı standı denildiğinde usunuza pek çok fikir gelebilir. Bunlardan kimileri muffin standı, donut standı, dondurma standı, waffle standı gibi tatlılar üzerine hizmet verenler olarak belirtilebilir. Başka Bir Deyişle ne çeşit tatlı üzerine iş yapacağınız, sizin kararınıza kalmıştır. Sonuçta yukarıyada söylediklerimin her biri birbirinden lezzetli ve iç açıcı!

Alışveriş merkezlerinde en çok açılan standlardan bir ötekiyi de ham köfte. Ufak bir dükkanla başlayıp, bir zincir haline gelen ham köfte dükkanları; bu işin ne kadar hasılatlı olduğuna söylüyor hakikatinde. Ham köftenin ülkemiz insanın damak zevkine hitap etmesi, atıştırmalıklar arasında en hoşlanılanlar arasında olması, süratli hazırlanışı ve maliyetlerinin uygunluğu da ham köfte standlarının bu kadar popüler olmasında tesirli olan etmenlerden kimileri. Neticede; kar marjı % 100’lere kadar yükselen bu işi yapmayı düşünürseniz, uygun stratejiler ışığında hasılatlı çıkacağınızdan emin olabilirsiniz.

AVM’lerde Stand Açarak Ne Kadar Para Kazanılır?

Bu işin orta seviyede anapara sahipleri için gayet uygun olduğunu söyleyerek detaylara geçelim. Öncelikle şunu belirteyim. Bir standdan ne kadar para kazanılacağı ne sattığınıza ve işinizi hangi alışveriş merkezinde açtığınıza bağlı olarak değişecektir. Hatta alışveriş merkezinin hangi katının hangi bölgesinde stand açtığınız dahi hasılatınıza büyük oranda tesir edecektir. Misalin; bir şekerleme standı açtınız. Bunu erişkin giyim dükkanlarının yakınlarına açmakla, çocuk giyim dükkanları yakınına açmak arasında dağlar kadar fark vardır. Ya da tatlı standınızı lokantaların olduğu kata açmak ile kozmetik dükkanlarının olduğu kata açmak arasında da belirgin bir fark vardır.

Son olarak,; hangi mahsulün nerede daha çok satılacağını hesap etmeli ve adımlarınızı bu istikamette atmalısınız. Öte yandan; her şartı sağladığınızı ve stand açma işindeki tüm püf noktaları uyguladığınızı düşünürsek, bu işten aylık 50.000-60.000 lira kazanmanız işten dahi değil! O surattan size şimdiden araştırmalarınıza başlamanızı öneriyor ve bol baht diliyorum.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir